دریافت خبرنامه و ویژه نامه

به‌جز برنده شدن در قرعه‌کشی‌های بانکی و یا ارثیه ناگهانی، که موردی بسیار نادر است، بهترین راه برای تأمین ثبات مالی و آینده موفق آغاز پس‌انداز در زودترین زمان ممکن است. اگر واقعاً به دنبال رشد دارایی و سرمایه خود هستید، باید نیاز به پس‌انداز را درک کرده و با استفاده از فرآیندهای دقیق اقدامات مؤثری را در پیش بگیرید.

 

البته متخصصان مالی توصیه می‌کنند که دیدگاهی سنتی نسبت به پس‌انداز نداشته باشید. پس‌انداز کنار گذاشتن پول و به اصطلاح پنهان ساختن آن زیر تختخواب نیست! راه‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانید پول خود را از طریق آنها جمع‌آوری نموده و به صورت مؤثر پس‌انداز نمایید. از جمله مهمترین شیوه‌های پس‌انداز می‌توان به حساب‌های سرمایه‌گذاری و یا صندوق‌های کم ریسک اشاره کرد. هرچند که استفاده از این ابزارها بازدهی اندکی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

 

در واقع پس‌انداز کردن پول در حساب‌های کم‌خطر می‌تواند باعث اطمینان خاطر شما شود، اما به نهادهای ارائهدهنده اجازه می‌دهد از نتیجه تلاش‌های شما بدون پرداخت سود مناسب استفاده نمایند. بانک‌ها و مؤسسات مالی با پذیرش ریسک مرتبط با پول، بخش  اندکی از عایدی سرمایه را به شما پرداخت می‌کنند که در کنار کاهش ریسک، باعث رشدِ کند سرمایه شما خواهد شد. بازار سهام و ارز از جمله دیگر ابزارهای سرمایه‌ای هستند که با ریسک بالاتر، سود بیشتری را نصیب شما خواهند ساخت. در این بازارها طیف متنوعی از گزینه‌ها، با ریسک متوسط و بالا، وجود دارند که امکان سرمایه‌گذاری متنوع و سودآورتری را ایجاد می‌نمایند.

 

با توجه به این نکات، بهترین روش برای حداکثر سازی سود ایجاد نوعی توازن میان ریسک و نرخ سود است. پیش از هر چیز باید شخصیت مالی خود را به دقت تحلیل کرده و گرایشات درونی‌تان را فهرست کنید. بر اساس این شناخت، امکان تدوین برنامه‌ای بلندمدت و حرکت مطابق آن فراهم خواهد شد. در این برنامه، درآمدها و هزینه‌های ثابت مورد توجه قرار می‌گیرند، راه‌های پس‌انداز و صرفه‌جویی مشخص می‌شوند و گزینه‌های سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند. در گام نهایی و پس از تعیین نسبت ریسک‌پذیری فرد، باید توجه ویژه¬ای به ابزارها و کالاهای سرمایه‌ای صورت پذیرد. فرد باید همواره این جمله مشهور را به یاد داشته باشد که «تمام تخم‌مرغ ها را در یک سبد قرار ندهد». میزان ریسک‌پذیری فرد تعیین‌کننده درصد سرمایه‌گذاری در هر یک از ابزارهای کم ریسک یا پر ریسک است. پس از این کار می‌توانید به سادگی بازارها را مورد بررسی قرار داده و از طریق استراتژی «متنوع‌سازی» نقطه بهینه ریسک و بازده را بیابید.

 

کاربرد این روش نه تنها رشد مطلوبی را برای سرمایه شما ایجاد خواهد کرد، بلکه با حداقل‌سازی ریسک، ثبات و اطمینان مورد نظر شما را نیز فراهم می‌آورد.

 

 

 

 

 

ماهمامه معیشت، شماره ۱۴، آبان ۹۴

 
 
|  
  |
دیدگاه کاربران
هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی